Historia Parafii

Następcą ks. Prałata Ludwika Siwadło jesienią 1983 r. zostaje ks. Prałat Jan Wątroba (ur. 1939), wyświęcony na kapłana (1963), obowiązki duszpasterskie pełnił w Grybowie (1963-1965), Krynicy (1965-1974), Rożnowie (1974-1975), Tarnowie Mościcach (1975-1978) i Laskowej (1978-1983). Od 1983 r. proboszcz i pierwszy dziekan dekanatu Piwniczna (1983-1996). Jego staraniem i przy dużym zaangażowaniu wiernych został przeprowadzony remont kapitalny kościoła parafialnego oraz wybudowaną nową plebanię. W uznaniu zasług w dn. 18 lutego 1992 r. został mianowany przez papieża Jana Pawła II Jego kapelanem. Początki pracy nowego proboszcza, to sprawa wykończenia budynku Domu Katechetycznego: doprowadzenie wody, prądu, wykonanie ogrodzenia trwałego od działki sąsiada od strony cmentarza. Do tego dochodzi normalna praca duszpasterska z rodzicami, młodzieżą i dziećmi. Podejmujemy starania o pozwolenie na budowę nowej plebani i gromadzimy materiały do budowy.

Szkic nowego ołtarza

Ołtarz nowy

Ołtarz boczny

Ołtarz boczny

figura Matki Bożej przy ul. Daszyńskiego

1985 - wierni ufundowali nowy obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, przed którym odprawiamy już cotygodniową nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
1987 - wykonano instalację automatycznego dzwonienia dla wszystkich 4-rech dzwonów. Rozpoczynamy prace przy odwodnieniu placu kościelnego. Po długim czekaniu (3,5 lata) otrzymaliśmy pozwolenie na budowę plebani. Projekt przygotował mgr inż. Paweł Dygoń z Nowego Sącza.
1988 - kontynuowane są prace przy plebani
1990 - w marcu do nowej plebani wnosi się ks. Katecheta. A w kwietniu ks. Proboszcz. Rozpoczynamy remont kaplicy w Piwowarach.
1991 - ocieplenie sufitu kościoła
1992 - remont ścian kościoła na zewnątrz: tynkowanie po zbiciu starych tynków, drugie okna w kościele założone od zewnątrz, by chroniły witraże.
1993 - prace remontowe wewnątrz kościoła: wymiana tynków, uporządkowanie wnętrza kościoła pod względem architektonicznym, stałe ławki przy ścianach, białkowanie, urządzenie kaplicy pod chórem w miejscu składu rupieci. Modernizacja, a raczej całkowite nowe ogrzewanie kościoła.
1994 - tablica pamiątkowa ks. Prałata Ludwika Siwadły
Nowe rozwiązanie prezbiterium wg projektu inż. Antoniego Mazura z Krakowa. Prezbiterium zostaje wyłożone marmurem.
1995 - nowe organy elektroniczne sprowadzone z Włoch, firmy Viscont.
1996 - misje prowadzone przez Ojców Paulinów z Jasnej Góry. Na dziedzińcu kościelnym ustawiono krzyż misyjny w formie kapliczki. Odnowiono 4 żyrandole w kościele. Przy dawnej wikarówce urządzamy parafialny parking.
1997 - odnowienie dachu kościoła: malowanie i założenie płotków, by chroniły przed niszczeniem w zimie rynien.
1998 - nowa figura Matki Bożej przy ul. Daszyńskiego wykonana z plastiku.
1999 - przygotowanie nowej aranżacji prezbiterium - koncepcja ikonograficzna przygotowana przez ks. Mgr Tadeusza Bukowskiego, dyrektora Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie. Projekt ołtarza przygotował prof. Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie - prof. Czesław Dźwigaj. Projekt zatwierdzony przez Kurię Diecezjalną w Tarnowie został zrealizowany przez zespół prof. Czesława Dźwigaja.
2000 - remont muru kościelnego, który uległ zawaleniu podczas burzy w 1999 r. Po uzgodnieniach z Konserwatorem i Urzędem gminy przystąpiono do prac odbudowy zabezpieczenia muru od strony ul. Kolejowej. Prace wykonuje firma z Nowego Sącza. Prace są bardzo trudne i kosztowne.
2001 - prace porządkowe na placu kościelnym rozpoczęto w maju. Wymieniono podkład pod brukowanie całości dziedzińca. Płytki uległy zniszczeniu podczas dowożenia betonu przy odbudowie uszkodzonego muru. Po zakończeniu brukowania, musimy odbudować zniszczone trawniki wokół całego kościoła.
2002 - Porzadkowanie terenu wokół figury Matki Bożej przy ul. Daszyńskiego i w okoł kościoła.
2003 - Odnowienie i konserwacja dwóch ołtarzy bocznych w kościele. Przywrócenie im dawnej kolorystyki, złoceń i uzupelnienie brakujących elementów. Remont kaplic na Piwowarach oraz w Kokuszce.
2004 - Remont kapliczki na Fiedorku zniszczonej przez nieznanego sprawcę. Wykonanie sufitowej wentylacji w kościele.
2005 - Odnowienie ścian w kościele zaatakowanych przez pleśń.
2006 - Wizytacja ks. Biskupa Stanisława Budzika. Rozpoczęcie zaleconego remontu "starej" wikarówki.

Po 46 latach posługi kapłańskiej, w tym 26 latach duszpasterzowania w Piwnicznej Zdroju, 14 sierpnia 2009 r. ks. Prałat Jan Wątroba przechodzi na emeryturę.
Z potrzeby serca 13 sierpnia 2009 r. wierni zgromadzili się na uroczystej Mszy św., aby poprzez wspólną modlitwę podziękować Panu Bogu za 26 lat posługi kapłańskiej ks. Prałata Jana Wątroby.